
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Dropout Voltage | 1.7 V |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Accuracy | 5 % |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 49 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Load Regulation | 60 mV |
| Line Regulation | 150 mV |
Stock: 9458
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08573
Ext.Price$0.08573
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08573 | $0.08573 |
| 10 | $0.07623 | $0.76230 |
| 50 | $0.06778 | $3.38900 |
| 100 | $0.05975 | $5.97500 |
| 500 | $0.05267 | $26.33500 |
| 1000 | $0.04855 | $48.55000 |
| 3000 | $0.04476 | $134.28000 |
| 5000 | $0.04126 | $206.30000 |
